In de afgelopen 15 jaar heb ik op ongeveer elke tijdzone geleefd.
Ik heb een periode gehad dat ik om 7.00 uur ‘s ochtens naar bed ging en het einde van de middag opstond, zodat ik in dezelfde tijdzone kon leven als mijn toenmalige Amerikaanse vriend.
En er waren tijden dat ik om 20.00 uur ’s avonds naar bed ging en om 4.00 uur ’s ochtens opstond omdat ik had bemerkt dat ik de ochtend zo heerlijk rustig vond.
Beide gevallen hadden gemeen dat ik altijd een beetje in de knoei kwam met de wereld om me heen. Ik was in het eerste geval steeds net te laat wakker om gewoon naar een winkel te kunnen.
En in het tweede geval ging ik al zo vroeg naar bed dat mijn sociale leven stil kwam te staan. Want terwijl ik al richting bed ging, waren vrienden net bezig met zich klaarmaken om de deur uit te gaan. Zij gingen samen lekker ergens eten terwijl ik al gapend in mijn pyjama in de slaapkamer zat.
Nou ben ik niet iemand die snel last heeft van FOMO, maar ik merkte wel dat dit niet ideaal was. Want hoewel ik helemaal leefde op mijn voorkeurstijdszone, miste ik de aansluiting met de wereld om mij heen.
Wanneer je herkenning vindt in hoogbegaafdheid, ben je anders, intens en snel. Daardoor vraagt aansluiting vinden vaak net iets meer van jou dan van niet-HB’ers.
Soms schieten we daar een beetje in door en zijn we bijna alleen nog maar bezig met aansluiten, aanpassen, meebewegen en inhouden.
Op een bepaald moment heb je dat dan zoveel gedaan dat dit ten koste gaat van jou en je niet meer zo goed weet wie jij bent en wat jij wilt en nodig hebt. Je bent als het ware op een tijdzone gaan leven die niet bij jou past en je enorm veel energie kost.
Vaak komt er dan ook een moment dat we zien hoeveel aanpassen ons kost en heeft gekost. We gaan aanpassen vervolgens zien als iets slechts en als iets waar we helemaal mee moeten stoppen.
Het is echter een misvatting dat aanpassen altijd slecht is of dat alleen hoogbegaafden zich aanpassen. In de kern passen we ons als mens allemaal een beetje aan in de interactie met de wereld om ons heen.
Doen we dat niet, dan kunnen we geen relaties vormen, verbinding ervaren, aansluiting vinden of realiseren wat we zelf belangrijk vinden.
Waar het omgaat is de mate waarin het dienend is versus de mate waarin het ten koste gaat van jou. De mate waarin het een keuze is versus de mate waarin het gewoon automatisch gaat. En de mate waarin je met je blauwdruk mee blijft leven versus de mate waarin je tegen je blauwdruk in gaat leven.
We mogen aanpassen daarom meer als een balans gaan zien. Een balans waarbij je je aan de ene kant van de balans te veel aanpast en aan de andere kant van de balans juist te weinig.
De uitnodiging is om steeds op zoek te gaan naar de sweet spot voor jou. Dat is het punt op de balans waarin je bij jezelf kunt blijven en aansluiting behoudt met de wereld om je heen.
En dat is niet iets wat je één keer helder krijgt en daarna voor altijd “goed” doet. Het is een terugkerend proces van meebewegen en weer bij jezelf terugkomen.
Juist daarom is het waardevol om hier af en toe bewust bij stil te staan.
In de nieuwe live online masterclass ‘De aanpassingsbalans’ gaan we daar precies naar kijken en ga je helder krijgen waar je nu zit op deze balans en wat de verschillende niveaus van aanpassen zijn.
Meld je hier aan voor de masterclass.
PS. Eind deze maand gaan de deuren van Insight weer heel even open. Als je mee wilt doen met Insight, is het slim om je aan te melden voor de Insight Wachtlijst. Je hoort dan als eerste wanneer de nieuwe ronde start en je ontvangt het gratis Insight Magazine. Aanmelden voor de wachtlijst kan hier: Insight Wachtlijst.
Anders, Intens en Snel
Ben je nieuw in de HB-ontdekkingsreis én wil je ontdekken wat hoogbegaafdheid precies is en voor jou meebrengt? Kijk dan bij het programma ‘Anders, Intens en Snel’.